System recoVAIR VAR marki Vaillant wiszący na ścianie.

Rodzaje systemów wentylacyjnych – wybierz najlepsze rozwiązanie do domu i mieszkania

Niezależnie od tego, czy masz mieszkanie, czy dom jednorodzinny, odpowiedni system wentylacyjny jest kluczowym elementem, który zapewni świeże powietrze i utrzyma zdrowe środowisko wewnętrzne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów wentylacyjnych. Skąd jednak wiadomo, który z nich będzie odpowiedni dla Ciebie? Czy warto inwestować w system mechaniczny, czy może lepiej postawić na systemy naturalne? Przed podjęciem decyzji warto poznać rodzaje wentylacji i zrozumieć różnice pomiędzy nimi.

Z tekstu dowiesz się:

  • w jaki sposób działa wentylacja grawitacyjna,
  • czy wentylacja mechaniczna stanie się alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej,
  • jakie zastosowanie mają systemy wentylacyjne mechaniczne,
  • czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to dobre rozwiązanie dla domu.

Wentylacja grawitacyjna – poznaj sposób jej działania

Do niedawna w większości domów stosowana była wyłącznie wentylacja grawitacyjna, zwaną także wentylacją naturalną. Ten system jest tak nazywany, ponieważ polega na naturalnym ruchu powietrza w pomieszczeniach. Działanie wentylacji grawitacyjnej jest zapewnione poprzez różnice gęstości, ciśnienia i temperatury między powietrzem napływającym przez nawiewniki, a tym, które jest usuwane przez kanały wentylacyjne (np. przez kominy). Aby ten proces mógł odbywać się prawidłowo, istotne są:

  • sprawne nawiewniki (na przykład okna wyposażone w odpowiednie otwory),
  • przepływ powietrza przez budynek (np. drzwi łazienkowe ze szczelinami wentylacyjnymi),
  • punkt odprowadzania zużytego powietrza (drożne kratki wentylacyjne).

Wentylacja grawitacyjna w domu i jej sprawne działanie zależy w dużym stopniu od warunków atmosferycznych, głównie od temperatury i kierunku wiatru. Gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, wentylacja grawitacyjna funkcjonuje znacznie gorzej, a w skrajnych przypadkach może przestać działać, ponieważ zabraknie czynnika, który by wymusił przepływ powietrza przez kanał wentylacyjny. Niesprawna wentylacja grawitacyjna może objawiać się pogorszeniem jakości powietrza w pomieszczeniach, czyli występowaniem nieświeżego, zanieczyszczonego powietrza. Dodatkowo może prowadzić do kondensacji pary wodnej na powierzchniach, takich jak szyby, ściany czy meble. W dłuższej perspektywie sprzyja to rozwojowi pleśni i grzybów.

Dawniej w budowanych domach znaczna część traconego ciepła uciekała przez przegrody zewnętrzne, jednak niewielu zwracało uwagę również na straty związane z wymianą powietrza. Obecnie, kiedy zmieniły się przepisy budowlane i poprawiła się izolacyjność ścian, dachu itp., wentylacja grawitacyjna generuje nawet około 50% strat ciepła. Dlatego w nowych budynkach coraz trudniej jest spełnić wymagania dotyczące zużycia energii, decydując się na ten system. Aktualnie przepisy nakazują nie tylko obniżenie współczynnika U przegród, ale również znaczne ograniczenie zużycia energii w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni budynku.

Wentylacja mechaniczna – alternatywa dla systemu wentylacji grawitacyjnej

Warto przyjrzeć się wentylacji mechanicznej, która zdobywa coraz większą popularność. W tym systemie wentylatory zastępują siłę natury. System ten wymaga zasilania elektrycznego oraz nie jest już zależny od warunków atmosferycznych.

System mechaniczny obejmuje trzy rodzaje wentylacji:

  • wentylacja nawiewna – świeże powietrze tłoczone jest do budynku za pomocą wentylatorów, a zużyte wypychane jest na zewnątrz przez specjalne kanały za pomocą stworzonego w ten sposób nadciśnienia. System ten stosowany jest rzadko.
  • wentylacja nawiewna – wentylator usuwa zużyte powietrze z pomieszczeń na zewnątrz, natomiast powstające podciśnienie powoduje zasysanie powietrza z zewnątrz dzięki nawiewnikom.
  • wentylacja nawiewno-wywiewna – najbardziej powszechny system, w którym zarówno pobieranie, jak i usuwanie powietrza odbywa się za pomocą wentylatorów.

Systemy wentylacyjne mechaniczne – zastosowanie

Systemy wentylacyjne mechaniczne są skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń i wilgoci, zapewniając świeże powietrze w pomieszczeniach. Mogą być również wyposażone w filtry, które usuwają pyły i alergeny, poprawiając jakość powietrza. Wentylacja mechaniczna jest zalecana w pomieszczeniach domowych, gdzie szybkość zużycia świeżego powietrza jest największa. Chodzi tu przede wszystkim o kuchnię, łazienkę, kotłownię oraz pokoje, które nie posiadają okien. To właśnie w tych miejscach unosząca się para wodna, dym, intensywne zapachy, kurz i inne podobne czynniki mają wpływ na szybkie pogorszenie jakości powietrza krążącego w pomieszczeniu.

Przepisy określają również minimalne ilości zużytego powietrza, które musi być obsłużone przez system wentylacyjny. Na przykład, w przypadku kuchni z kuchenką gazową, minimalna ilość to 70 m³/h, natomiast dla kuchni z kuchenką elektryczną i łazienki wynosi to 50 m³/h. Wentylacja musi zapewnić usuwanie zużytego powietrza z oddzielnego WC w ilości co najmniej 30 m³/h, a z pomieszczeń pomocniczych, takich jak spiżarnia czy garderoba – 15 m³/h. Jednocześnie, taka sama ilość świeżego powietrza musi być dostarczana do pozostałych wnętrz, takich jak sypialnie czy salon.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – postaw na nowoczesne rozwiązanie

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stanowi najlepszą alternatywę dla wentylacji grawitacyjnej. Działa na zasadzie rozszerzonej wentylacji mechanicznej, gdzie dodatkowo wykorzystuje się rekuperator do odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza z budynku. Centrala wentylacyjna, wyposażona w wymiennik ciepła, umożliwia przepływ powietrza nawiewanego i wywiewanego za pomocą wentylatorów. Powietrze z zewnątrz (chłodniejsze) jest podgrzewane przez odzysk ciepła z wywiewanego powietrza (cieplejszego). Co więcej, w centrali zastosowane są filtry, które zatrzymują wiele zanieczyszczeń, gwarantując dostarczanie czystego powietrza do wnętrza budynku.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia większy komfort dla mieszkańców oraz podnosi standard zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny budynku. Jest niezbędnym wyposażeniem dla nowoczesnych domów o charakterze zero energetycznym lub pasywnym.

System recoVAIR VAR 60 marki Vaillant wiszący na ścianie w pokoju.

System recoVAIR VAR 60

System recoVAIR marki Vaillant jest sprawdzonym od lat, komfortowym, a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem dla mieszkań i domów jednorodzinnych. System wentylacji pomieszczeń mieszkalnych można łączyć z większością urządzeń grzewczych marki Vaillant. Jako dostawca kompletnej instalacji, oferuje on rozwiązania dostosowane do potrzeb każdego klienta. W jednym systemie mogą pracować kocioł grzewczy, pompa ciepła flexoTHERM lub aroTHERM, instalacja solarna, zasobnik ciepłej wody oraz rekuperator. Wszystkimi urządzeniami steruje jeden systemowy regulator, intuicyjny w obsłudze sensoCOMFORT VRC 720.

Doskonałym rozwiązaniem jest również rekuperator ścienny marki Vaillant recoVAIR VAR 60, który znajduje coraz szersze zastosowanie zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i lokalach mieszkalnych czy biurowych. Jest łatwy w montażu, zajmuje niewiele miejsca, a przy tym jest wyjątkowo efektywny, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Zasada działania rekuperatora ściennego polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego i przekazywaniu go do powietrza nawiewanego, co umożliwia zminimalizowanie strat ciepła związanego z wentylacją i obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Przepływ powietrza sterowany jest przez wentylator zainstalowany wewnątrz urządzenia. Wentylator ten pobiera powietrze z pomieszczenia, które następnie kierowane jest do wymiennika ciepła, gdzie odbywa się proces jego odzyskania. Taki system łączy w sobie prostotę projektowania z niskimi kosztami oraz łatwością montażu i serwisu. Zaletą jest czyste powietrze pozbawione kurzu, pyłu i alergenów.

Systemy wentylacji w domu i ich wybór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, obowiązujących przepisów i warunków budynku. Warto skonsultować się z profesjonalistą, który dobierze odpowiednie rozwiązanie, uwzględniając wymagania energetyczne, komfort użytkowników i aspekty ekologiczne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij