Czy pompa ciepła dalej się opłaca po zmianach w prawie?

Jeżeli szukasz sposobu na ogrzewanie domu bez ponoszenia nadmiernych kosztów, rozwiązaniem może być pompa ciepła. Czy warto się na nią zdecydować po tegorocznych zmianach w prawie dotyczącym prosumentów? Łączenie pomp ciepła z fotowoltaiką było do tej pory niezwykle popularne — teraz obserwuje się spadek liczby instalowanych systemów fotowoltaicznych. Dowiedz się, co to oznacza.

Pompa ciepła — nowatorski sposób ogrzewania domu

Nie tylko zmiany w prawie, ale także kryzys na rynku wpływa na rynek odnawialnych źródeł energii. Nie sposób przeoczyć rosnących cen opału. W przypadku pompy ciepła nie ma o takim mowy. – System pobiera energię termiczną z dolnego źródła ciepła, którym może być powietrze, woda lub grunt. Czynnik krążący w instalacji zyskuje dodatkowo więcej energii dzięki pracy sprężarki. Szacuje się, że na 75% energii termicznej pochodzącej z dolnego źródła 25% wprowadzonych zostaje za pośrednictwem energii elektrycznej z gniazdka. – mówi ekspert firmy SATRONIK, zajmującej się profesjonalnym montażem instalacji pomp ciepła.

Koszty pracy pompy ciepła

Tyle teoria, teraz praktyka. Koszty pracy pompy ciepła sprowadzają się do konieczności zasilania sprężarki. Do tej potrzebujemy prądu, co siłą rzeczy generuje opłaty. Wynoszą one około 1500-2000 złotych rocznie. Zależy to jednak od rodzaju urządzenia (np. powietrzne pompy ciepła są mniej opłacalne w regionach o ostrzejszym klimacie, jak na Podhalu), jego wydajności i mocy, a także preferencji samych mieszkańców lub użytkowników budynku. Mimo to ogrzewanie pompą ciepła jest sprawdzonym sposobem na znaczne oszczędności i pozwala na niezależność energetyczną, jakiej nie oferują inne systemy grzewcze.

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką

Instalacja pompy ciepła znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną. Jeśli jedyny koszt pracy systemu grzewczego to zasilanie sprężarki, można go zredukować także poprzez montaż fotowoltaiki, która w naturalny sposób będzie napędzać pompę ciepła. W takiej sytuacji rachunki są sprowadzone do poboru energii w tym okresie, w którym fotowoltaika nie pracuje. Obecne zmiany w przepisach dotyczących prosumentów, likwidujące system opustów dla nowych właścicieli instalacji, stoją tu na przeszkodzie do pełnej niezależności energetycznej i rachunków równych zero. To zła wiadomość, przez którą spada liczba montowanych systemów fotowoltaicznych. Jednocześnie pompa ciepła nadal pozwala na oszczędności — zbiornik ciepłej wody użytkowej staje się swego rodzaju magazynem dla wyprodukowanych nadwyżek i pozwala na zużywanie na bieżąco produkowanej nadmiarowej energii, co może być bardziej opłacalne od oddawania ich do sieci.

Dofinansowanie na montaż pompy ciepła

Rynek pomp ciepła rozwija się dynamicznie także ze względu na bardzo korzystne dofinansowania, dotacje i pożyczki. Na pierwszy plan wybija się program „Czyste Powietrze”, który ustala kwoty dofinansowań w zależności od dochodu. Maksymalne kwoty dotacji są następujące:

  • pompy ciepła powietrze/woda – 9 000 złotych (13 500 dla urządzeń o wyższej klasie energetycznej)
  • pompy ciepła powietrze/powietrze – 3 000 złotych
  • gruntowe pompy ciepła – 20 250 złotych.

Pompy powietrzne są tańsze w instalacji, dlatego kwota dofinansowania jest niższa. Z kolei gruntowe wymagają bardziej skomplikowanego montażu i wykonania kolektora.

Zwrot kosztów przedsięwzięcia

Ze względu na to, jak niskie koszty eksploatacyjne generuje pompa ciepła, można mówić o zwrocie kosztów przedsięwzięcia. Oszczędności względem klasycznych systemów grzewczych sprawiają, że następuje on średnio po 5-10 latach. Mogą być wyższe, jeśli alternatywą byłby kocioł starego typu. Warto mieć przy tym na uwadze, że właściciele „kopciuchów” są zobowiązani do ich wymiany zgodnie z terminem ustalonym przez sejmik województwa. Dla większości kraju mija on do 2024 roku — oprócz województwa lubuskiego, w którym piece mogą pracować do 2026 roku. Jest to więc znakomita okazja do wymiany systemu grzewczego na bardziej ekologiczny, a przy tym niezwykle opłacalny. Ponadto warto mieć na uwadze ciągły wzrost cen opału. Pompa ciepła pozwala uniezależnić się od nich — szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką, która zminimalizuje także wpływ rosnących cen prądu.

Pompa ciepła — inne zalety

Planując instalację pompy ciepła warto poznać także inne zalety tych systemów do ogrzewania domu. Są bezobsługowe — wystarczy ustawienie optymalnej temperatury. Nie wymagają czyszczenia, nie trzeba kupować opału — można więc także zrezygnować z kotłowni. Na pompę ciepła nie trzeba wiele miejsca, co także redukuje koszty w nowych budynkach. Do tego dochodzi aspekt ekologiczny — nie zachodzi spalanie, zatem nie ma mowy o szkodliwych substancjach wydzielanych do atmosfery. To rozwiązanie na miarę XXI wieku. Wystarczy po nie sięgnąć, by odczuć korzyść dla portfela i komfortu życia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij