Remont łazienki - poznaj przybliżone koszta

Remont łazienki – poznaj przybliżone koszta?

Urządzanie własnego domu lub mieszkania, a także ewentualne prace związane ze zmianą aranżacji zwykle stają się ogromnym wyzwaniem. Zwykle wiele wątpliwości budzi remont łazienki. Każdy z domowników bowiem przygotowuje się na ogromne koszty z nim związane. Nie da się ukryć, że remont łazienki to rzeczywiście dość spora inwestycja. Oczywiście finalnie koszty są całkowicie uzależnione od zakresu prac i wykorzystanych materiałów. Jednak ile w przybliżeniu wyniosą nas prace remontowe w łazience?

Zakres remontu łazienki a koszty

Remont łazienki to tak naprawdę pojęcie wyjątkowo złożone. Wynika to z faktu, że mianem remontu bardzo często określamy niewielkie prace, o charakterze bardziej kosmetycznym, ale także prace odnoszące się do remontu generalnego, obejmującego nawet wymianę instalacji. Jak więc łatwo się domyślić, finalny koszt remontu łazienki będzie w pełni uzależniony od tego, co i w jaki sposób zdecydujemy się wyremontować. Analogicznie większego nakładu finansowego będzie potrzebował remont łazienki przeprowadzony od samych podstaw, czyli z uwzględnieniem całej instalacji, armatury i innych elementów wykończeniowych. Z kolei w przypadku remontu, który ma być oparty jedynie na np. położeniu płytek czy wymianie baterii, koszty będą o wiele niższe. Nie da się również ukryć, tego, że wiele zależy od rodzaju i klasy materiałów, które mają stanowić podstawę remontu. Jak wiadomo, w łazience niestety nie ma miejsca na kompromisy pod względem jakości. Choć nikt nie zabroni nam wybrać nieco tańszych odpowiedników, to istnieje ogromne ryzyko, że po krótkim czasie trzeba będzie je zastąpić nowymi, a to generuje dodatkowe obciążenie finansowe. Warto więc dobrze rozważyć kwestię wyboru komponentów.

Remont łazienki- podstawy i kosztorys

Remont łazienki zwykle zaczyna się od dostosowania instalacji wodnej i jej rozgałęzień. Oczywiście jest to ten rodzaj pracy, którego nie da się wykonać we własnym zakresie. Wobec tego koszty będą obejmowały:

  • zakup niezbędnych rur, kolanek i innych komponentów do instalacji wodnej- około 1000-1500 złotych;
  • zatrudnienie fachowca- od 80 do 150 złotych za godzinę.

Kolejnym etapem będzie pokrycie ścian. W tym wypadku tańszym rozwiązaniem wydaje się oczywiście wodoodporna farba, której koszt to około 60-70 złotych za 2 litrowe wiaderko. Jednak wytrzymalsze zwykle okazują się płytki lub panele ścienne, których cena za metr może wahać się od 22 do nawet 67 złotych za metr kwadratowy. Wobec tego podstawowe prace remontowe z zakresu łazienki mogą wynieść nas już na tym etapie około 3-4 tysięcy złotych. Wliczone zostało w to 4 godziny pracy fachowca, a także uwzględnione zostało zastosowanie różnorodnych materiałów. Kwota ta jest podana szacunkowo.

Wykończenie łazienki – koszty

Kiedy remont łazienki wchodzi w kolejną fazę, przychodzi czas na dopracowanie elementów wykończenia. Zalicza się do nich głównie:

  • armatura łazienkowa, czyli toaleta, prysznic lub wanna i zlew- zwykle koszt przekracza 5 tysięcy złotych;
  • meble do łazienki- jest to wydatek rzędu 2-4 tysięcy złotych w zależności od wybranych komponentów;
  • ewentualne dekoracje i dodatki- około 500 złotych.

Etap wykończeniowy zwykle jest o wiele droższy, a szacunkowe koszty mogą wynieść nawet do 10 tysięcy złotych. Podsumowując na remont łazienki warto zarezerwować sobie około 15- 17 tysięcy złotych oszczędności. Uwzględnić należy, że im większa łazienka, tym więcej będzie potrzebnych materiałów, a tym samym tym bardziej wzrosną finalne koszty remontu. Warto się na to przygotować.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij