Pomoc dla kredytobiorców - kto może liczyć na pomoc rządu

Pomoc dla kredytobiorców – kto może liczyć na pomoc rządu?

Inflacja i rosnące stale stopy procentowe przyczyniły się do drastycznego wzrostu rat zaciągniętych zobowiązań kredytowych. Rząd postanowił wyjść naprzeciw kredytobiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Propozycja pomocy kredytobiorcom mającym problem ze spłatą pożyczek obejmuje cztery filary. Kto może liczyć na pomoc rządu?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – pomoc dla osób posiadających kredyt

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powstał z myślą o osobach znajdujących się w trudnym położeniu finansowym wywołanym wzrostem rat kredytowych. Kierowany jest głównie do osób obciążonych kredytem hipotecznym, ale też do osób, które sprzedały swoją nieruchomość, a kwota ze sprzedaży nie wystarczyła na pokrycie zobowiązania w całości. Wsparcie przyznane jest na okres nie dłuższy, niż 36 miesięcy. Natomiast kwota przyznanego wsparcia musi być ustalana indywidualnie, przy czym nie może przekraczać 2 tys. zł. miesięcznie. O tym, kto może liczyć na pomoc rządu, decydują warunki, w których co najmniej jeden musi zostać spełniony:

  • co najmniej jeden z kredytobiorców musi posiadać status osoby bezrobotnej w dniu złożenia wniosku,
  • wysokość wydatków na cele kredytowe osiąga ponad 50% dochodów osiąganych miesięcznie przez gospodarstwo domowe kredytobiorcy,
  • dochód gospodarstwa domowego kredytobiorcy w miesiącu (pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu hipotecznego) nie przekracza:
  • w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – od stycznia 2022 r. jest to kwota 776,00 zł – 1 552,00 zł,
  • w przypadku gospodarstwa wieloosobowego – od stycznia 2022 r. jest to kwota 600,00 zł. – 1 200,00 zł na osobę.

Wsparcie kredytobiorców nie jest bezzwrotne. Zwrot wsparcia następuje po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki. Dokonywana jest ona w 144 równych ratach, które nie są oprocentowane. Może również spłata zostać umorzona, ale warunkiem jest opłacenie 100 pierwszych rat.

Wakacje kredytowe, czyli pomoc dla każdego kredytobiorcy

Wakacje kredytowe to inaczej zawieszenie spłaty rat. Ma na celu odciążyć kredytobiorców w poszczególnych miesiącach od wysokich rat. Obejmują wszystkich kredytobiorców, którzy spłacają zobowiązania kredytowe w polskich złotych. Wakacje kredytowe mają zostać udzielane w okresie 2022 i 2023 roku dla każdego roku po 4 miesiące, co łącznie daje 8 miesięcy zawieszenia spłaty. Przy czym należy pamiętać, że odroczenie spłat raty może spowodować wzrost raty, jednak nie powinien być on znaczny.

Wskaźnik WIBOR – zmiana na nowy

Wzrost raty kredytu następuje poprzez wysoki wskaźnik WIBOR. Od 2023 roku zostanie wprowadzony nowy wskaźnik oprocentowania kredytów. Spowoduje to, że banki zostaną zmuszone obniżyć swoją marżę, co wpłynie na spadek wysokości rat.

Jak uzyskać wsparcie i kiedy można się o nie ubiegać?

Dofinansowanie kredytów hipotecznych w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców ma nastąpić w niedalekiej przyszłości, w najbliższych miesiącach. Konkretny termin nie jest jeszcze znany, natomiast zapewne niedługo zostanie ogłoszony. O wakacje kredytowe może ubiegać się już każdy kredytobiorca, natomiast zmiana wskaźnika WIBOR nastąpi dopiero w 2023 roku. Wnioski dotyczące wsparcia kredytów będą przyjmować i obsługiwać kredytodawcy, czyli banki. Możliwe będzie składanie wniosków online. Dotyczy to także wakacji kredytowych.

Obecna sytuacja, w której znajdują się kredytobiorcy, jest bardzo trudna. Pomoc oferowana kredytobiorcom obejmuje różne rozwiązania. Dofinansowanie kredytów mieszkaniowych może być dla wielu rodzin szansą na spłatę zadłużenia w tym trudnym czasie.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij