Kredyt bez wkładu własnego - jakie zasady nowego programu rządu

Kredyt bez wkładu własnego – jakie zasady nowego programu rządu?

Od 27 maja 2022 wszedł w życie projekt mieszkanie bez wkładu własnego. Jego celem jest umożliwienie jak największej liczbie Polaków uzyskania stabilnej sytuacji mieszkaniowej. W obecnym czasie, dla wielu osób przeszkodą w zaciągnięciu kredytu na zakup mieszkania lub budowę domu jednorodzinnego jest brak wkładu własnego, mimo posiadania zdolności kredytowej. Program ten ma w ramach „Polskiego Ładu”, zwiększyć możliwość zakupu nieruchomości na cele mieszkaniowe.

Dla kogo przeznaczony jest program „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

  • dla osób chcących nabyć swoją pierwszą nieruchomość z rynku pierwotnego,
  • dla osób chcących kupić mieszkanie na rynku społecznym, wtórnym,
  • dla osób chcących wybudować własny dom.
  • program przeznaczony jest dla wszystkich, niezależnie od ich statusu związku oraz kwestii posiadania dzieci, to znaczy: par (posiadających wspólne dzieci), singli, małżeństw, rodzin z dziećmi.

Na czym polega program „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

W ramach programu Państwo, przez pośrednika, jakim jest Bank Gospodarstwa Krajowego, zagwarantuje wkład własny do wysokości 20%, jednak w kwocie nie większej, niż 100 tys. zł, co oznacza, że wartość kredytu na inwestycję nie może przekraczać 500 000 tys. zł. Okres, na jaki udzielna jest gwarancja to minimum 15 lat.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy udzielany jest do kwoty będącej wysokością 100% ceny lokalu mieszkalnego lub kosztów budowy. Gdy kredyt ma finansować ponadto koszt wykończenia lokalu, wskaźnik ten może przekraczać 100%.

Na jaką dodatkową pomoc mogą liczyć osoby korzystające z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

W miarę powiększania się rodziny kredytobiorcy/kredytobiorców korzystających z programu Bank Gospodarstwa Krajowego pomoże spłacić część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Dotyczy to tak zwanej „spłaty rodzinnej”, kwota wsparcia zależy od tego, które dziecko pojawi się w rodzinie. Po urodzeniu drugiego dziecka kredytobiorcy mogą liczyć na umorzenie 20 tys. zł z kwoty kredytu, natomiast po przyjściu na świat trzeciego lub kolejnego dziecka na spłatę w wysokości 60 tys. zł.

Jakie warunki należy spełniać, by skorzystać z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

Aby dana osoba mogła skorzystać z programu, żadna z osób wchodzących w skład jego gospodarstwa domowego nie może posiadać prawa własności mieszkania ani domu jednorodzinnego. Wyjątek od tej reguły stanowią rodziny posiadające co najmniej dwójkę dzieci. Rodziny 2+2 mogą starać się o pomoc w ramach programu, jeśli posiadają mieszkanie o powierzchni nieprzekraczającej 50 m², rodziny 2+3, gdy ich obecna powierzchnia mieszkaniowa nie przekracza 75 m², natomiast rodziny 2+4, gdy posiadają nieruchomość o powierzchni do 90 m². Dla większych rodzin limity metrażu nie obowiązują.

O czym warto wiedzieć, chcąc skorzystać z programu?

Nie jest określona konkretna powierzchnia użytkowa nieruchomości, której zakupu dotyczy gwarantowany kredyt mieszkaniowy. Nie jest również określony limit wiekowy dla beneficjentów programu.

Kredyt może zostać udzielony nie tylko na budowę domu, ale również na zakup nieruchomości gruntowej, na której ma zostać wybudowany.

O wsparcie w ramach programu mogą się ubiegać osoby, które w przeszłości posiadały prawo do nieruchomości. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy prawo to zostało zbyte na drodze darowizny na rzecz osób z I lub II grupy podatkowej w czasie do 5 lat od złożenia wniosku o udział w programie.

Z programu mogą skorzystać również osoby, które w przeszłości korzystały z programów „Rodzina na swoim” i „Mieszkanie dla Młodych”.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij