Jak zabezpieczyć ogród przed szkodnikami?

Uprawa ogrodu wiąże się z wieloma przeciwnościami i problemami, z którymi trzeba się zmagać. Dotyczy to nie tylko zmienności i często nieprzewidywalności pogody, ale również grzybów czy szkodników atakujących rośliny. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zabezpieczyć ogród przed szkodnikami. Poznajcie sprawdzone rady.

Siatki na krety, czyli jak pozbyć się kopców z ogrodu

Jednym z najpowszechniejszych szkodników w ogrodzie jest kret. Jednocześnie trzeba pamiętać, że krety są pod częściową ochroną. W związku z tym należy je odstraszać, a środki ostrzejsze są ostatecznością. Dobrym sposobem na pozbycie się, a właściwie zapobiegnięcie wtargnięciu kreta do ogrodu jest zastosowanie siatki na krety. Układa się ją kilkanaście centymetrów poniżej powierzchni ogrodu, na takim poziomie, by kret nie mógł się przekopać, a jednocześnie możliwa była uprawa oślin. Siatka na krety wykonana jest z materiału polipropylenowego i ma niewielkie oczka, jednak tam, gdzie jest założona siatka, mogą być posadzone kwiaty na rabatach, czy trawy ozdobne. Dzięki zastosowaniu położonej równolegle do podłoża siatki na krety, na powierzchni trawy nie pojawiają się niechciane kopce i kret wybiera trawę u sąsiada, gdzie nie ma siatki. Warto jednak nadmienić, że mimo że kret przez drążenie tuneli i tworzenie kopców czyni wiele szkód, to jednak również spulchnia glebę. Dlatego zwolennicy podejścia ekologicznego i znikomej ingerencji w ogród nie decydują się na takie rozwiązanie, traktując kopce jako część naturalnego krajobrazu. Jednak masz wybór i należy on do Ciebie.

Sposób na wyjadanie cebulek kwiatowych i roślin cebulowych – sadzenie w koszyczkach

Do ogrodowych szkodników należą też nornice. Te zwierzątka przypominające chomiki, zresztą należą do rodziny chomikowatych, choć wyglądają naprawdę uroczo potrafią spustoszyć ogród i wyjeść cebulki roślin pozostawiając w ogrodzie prawdziwe pobojowisko. Do ich szczególnych przysmaków należą tulipany, lilie i żonkile, ale żywą się też korą i pędami innych roślin. Sposobem na ich odstraszenie może być sadzenie w sąsiedztwie ich przysmaków mięty, czosnku niedźwiedziego czy wilczomlecza. Trutki są ostatecznością i lepiej odstraszać nornice w naturalny sposób. Naturalnym wrogiem nornic jest choćby kot domowy. Oczywiście warto zdecydować się też na powyższe rośliny. Dobrym sposobem jest też sadzenie cebulek roślin w koszyczkach. Są to specjalne koszyczki z tworzywa sztucznego, w których umieszcza się cebule. Gryzoń ma zatem do nich utrudniony dostęp. Koszyczki mają też tę zaletę, że łatwiej odkopuje się cebulki po przekwitnięciu rośliny i ogłowieniu kwiatów, a później zwiędniętych liści. Koszyczki chronią cebulki przed uszkodzeniami.

Jak poradzić sobie z plagą ślimaków w ogrodzie?

Problemem bywają także ślimaki, zwłaszcza gdy w ogrodzie ma się krzewy owocowe. Lubią one zwłaszcza maliny, poziomki czy porzeczki. Ale można je skutecznie odstraszać. Jednym ze sposobów jest stawianie naturalnych barier, czyli płotków wokół roślin, bo których mięczaki muszą się wspinać. W związku z tym łatwiej je wyłapać. Można również układać warstwę ściółki wokół roślin. Sprawdza się też agrowłóknina do ogrodu. Ten materiał może mieć różnorodną gramaturę i chroni przed zarastaniem chwastami, ale i nieproszonymi gośćmi. Ślimaki można zbierać w gumowych rękawicach i wynosić z ogrodu. Oczywiście jest też możliwość tępienia ich środkami chemicznymi. Jednak wiele osób decyduje się na naturalne metody odstraszania.

Ściółkowanie, agrowłóknina do ogrodu i biopreparaty w walce ze szkodnikami

W walce ze szkodnikami jak już wspomnieliśmy sprawdza się ściółkowanie i tutaj wykorzystuje się korę drzewną, głównie sosnową. Agrowłókniny sprawiają, że ogród może prezentować się estetyczniej, a woda z korzeni szybko nie odparowuje. Trzeba tu jednak uważać na zbyt obfite podlewanie, aby rośliny nie zaczęły gnić z powodu zbyt dużej ilości wody. Do zwalczania szkodników świetnie sprawdzają się także biopreparaty. Takie środki pozwalają pozbyć się problemu radykalnie. Jednak środki chemiczne nie pozostają bez wpływu na glebę, w której uprawia się choćby ogródek warzywny. Warto zatem decydując się na uprawę, starać się korzystać z naturalnych środków odstraszania szkodników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij