Jak urządzić małe mieszkanie w stylu marokańskim?

Jak urządzić małe mieszkanie w stylu marokańskim?

Każdy, kto choć raz zetknął się z marokańską kulturą zachwyca się pięknymi domami z piaskowca czy kazbami tworzonymi z gliny, trzciny, drewna czy bambusa i chciałby zabrać cząstkę Maroka do Polski. Można to zrobić urządzając mieszkanie w marokańskim stylu. Jak to zrobić i jakich elementów nie może zabraknąć?

Ściany w kamieniu w kolorze piasku lub gliny to absolutne must have

Na pewno w mieszkaniu nie może zabraknąć pustynnych akcentów. W końcu Maroko to kraj, na którego południowym skraju rozpoczyna się Sahara, a nie brak także mniejszych pustynnych terenów. Dlatego proponujemy ściany w kolorze piasku albo gliny. W końcu domy z glinianych cegieł to powszechny element krajobrazu afrykańskiego, gdzie ochrona przed palącym słońcem i stworzenie warunków odpowiednich do życia w gorącym klimacie jest bardzo ważne. Proponujemy na ścianach trawertynowe kamienne płytki albo płytki imitujące kamień. Sprawdzi się także specjalnie sprowadzany materiał, który stosowany jest w marokańskich domach, a dokładnie tadellakt. Jest to specjalny rodzaj połyskującego, gładkiego i miejscami nierównego tynku w wyrazistym kolorze palonej gliny. Składnikami takiego tynku są specjalne wapno, piasek, pył marmurowy, a także popiół i glina. Do konserwacji takiego tynku tradycyjnie używa się oliwy z oliwek, ale w przypadku tynków stosowanych w Europie stosuje się mydło malarskie nadające połysk i wodoodporność. Tynk nakłada się za pomocą pacy stalowej lub wałka. Tynk może być barwiony pigmentami odpornymi na wapno. Decydując się na taki tynk, kamień czy też mozaikę można wybrać na podłogi.

Mozaikowe zdobienia na podłogach czy ścianach świetnie się sprawdzą

Najbardziej popularnym marokańskim motywem jest marokańska koniczyna. Może również zdobić płytki podłogowe czy też ścienne. Taką podłogę można wybrać do kuchni, do łazienki, a nawet do salonu. Mozaikę można również stworzyć samodzielnie tworząc okręgi różnej wielkości w różnych kolorach. Im więcej kolorów, tym lepiej w końcu Maroko zachwyca różnorodnością i intensywnością barw. Warto oczywiście wybrać taką podłogę, która będzie łatwa do utrzymania w czystości.

wnętrze w stylu marokańskim

Bambusowe łóżko z parawanem zdobionym ażurowymi wzorami

W sypialni można postawić na bambusowe łóżko. Meble z tego materiału są dość drogie, jednak jeśli chce się klimat Maroka wprowadzić do wnętrza, to warto się na nie zdecydować. Takie łóżko, podobnie jak inne można podświetlić. Tutaj doskonale sprawdzi się zestaw taśm LED białych. W ten sposób uzyska się odpowiednie doświetlenie łóżka i będzie można zrezygnować z tradycyjnych lampek nocnych. Warto wiedzieć, że zestawy taśm LED w kolorze białym mogą być w zestawie ze ściemniaczem LED. Dzięki temu będzie można ustawić natężenie światła. Istotne znaczenie ma także temperatura barwowa. Zestaw taśm LED białych w ciepłym odcieniu będzie świetnym wyborem. Można też postawić na neutralne. Zimne diody bardziej pobudzają i lepiej sprawdzają się do gabinetu. Nad łóżkiem może znaleźć się też lampa wisząca z wiatrakiem. Ten ostatni na pewno sprawdzi się w upalne noce.

Wypoczynki zdobione pięknymi tkaninami i poduszkami w wyrazistych kolorach

W mieszkaniu w marokańskim stylu można postawić też na odpowiednie tapicerowane wypoczynki. Można wybrać kolorową tkaninę z marokańskim wzorem i obić nią starsze meble u tapicera. Świetnie sprawdzi się taka w kolorowe drobne pasy albo marokańskie ornamentowe, kwiatowe wzory. Owe wzory mogą znaleźć się także na dekoracyjnych poduszkach. Zawsze można też wybrać tradycyjne skórzane wypoczynki i na nich rozłożyć kolorową marokańską narzutę.

Akcenty marokańskie w postaci marokańskiej koniczyny sprawdzą się na dywanie. Warto też postawić na mozaiki na wazonach lub donicach. Te ostatnie mogą być wypełnione orientalnymi roślinami, które z powodzeniem można uprawiać w domowych warunkach. Sprawdzi się mięta marokańska, którą można wykorzystać w kuchni, ale i opuncja figowa czy juka. Warto w mieszkaniu umieścić także dekoracyjny puf pokryty tkaniną w marokańskim stylu. Takie mieszkanie będzie na pewno jedyne w swoim rodzaju.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij