Czy na piaszczystym podłożu można stworzyć piękny ogród? Poznajcie nasze rady, bo to możliwe!

Mówi się, że aby plon był obfity gleba musi być urodzajna. Jednak prawda jest taka, że mało kiedy w naszych ogrodach mamy do czynienia z żyzną glebą. Dlatego trzeba radzić sobie z tym, co się ma. A możliwości jest wiele. Oczywiście ogród na piaszczystym podłożu można stworzyć i w dzisiejszym poradniku podpowiemy jak to zrobić. Dowiecie się też więcej o tym, jaka ziemia będzie najlepsza dla roślin i trawnika.

Jaka jest optymalna gleba do sadzenia roślin i trawnika?

Na pewno warto, by gleba do sadzenia roślin była żyzna, próchnicza i przepuszczalna. To jaką glebę ma się w ogrodzie można łatwo sprawdzić. Wystarczy wziąć odrobinę i spróbować uformować kulkę. Z piaszczystej w ogóle nie da się tego zrobić, natomiast w przypadku gliniastej trudno w ogóle wbić szpadel w ziemię. Z reguły glebę gliniastą wzbogaca się właśnie piaskiem i miesza z ziemią ogrodową. W przypadku ziemi piaszczystej także kupuje się wiele ton ziemi, aby móc stworzyć optymalne warunki do nasadzeń. W ten sposób na każdej glebie można stworzyć ogród. Oczywiście poza składem faktycznym gleby istotne znaczenie ma jej odczyn, czyli pH.

Jak przygotować glebę do sadzenia gatunków, które preferują odczyn obojętny, zasadowy albo kwaśny?

Niektóre rośliny preferują stanowiska słoneczne, inne w półcieniu, a są i takie, które radzą sobie w cieniu. Jedne potrzebują sporo wody, inne już przy lekkim nadmiarze zaczynają gnić. Jednak istotne znaczenie ma także odczyn, czyli pH gleby. Nie zawsze jest on optymalny dla poszczególnych gatunków. Można np. zdecydować się na różne rodzaje traw ozdobnych w ogrodzie. Przykładowo miskant chiński preferuje glebę umiarkowanie wilgotną o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. W celu odkwaszenia gleby stosuje się wapnowanie. Z kolei do zakwaszania wykorzystuje się kompost lub obornik. Oczywiście można wykorzystać nie tylko samodzielnie przygotowany kompost z kompostownika czy wapno, ale również wykorzystać gotowe nawozy dla roślin kwasolubnych, zasadolubnych, bądź preferujących odczyn obojętny i skłaniających się do lekko kwaśnego lub lekko zasadowego. Jaka trawa ozdobna będzie odpowiednia na mało urodzajną glebę? Trawa bambusowa pochodząca z Japonii dobrze sobie poradzi. Można postawić też na kostrzewę siną i wydmuszycę piaskową.

Jakie gatunki roślin sprawdzą się na piaszczyste podłoże w ogrodzie?

Piaszczyste podłoże jest trudne do uprawy roślin, dlatego warto wzbogacić je w ziemię ogrodową wzbogaconą o kompost lub obornik albo nawóz wieloskładnikowy. Taką glebę trzeba ściółkować i regularnie nawozić, aby nie stała się jałowa. Konieczne jest również regularne podlewanie. Na piaszczystej glebie dobrze sprawdzi się lawenda wąskolistna, wrzos, juka karolińska, smagliczka skalna czy kocimiętka. W takim ogrodzie można z powodzeniem stworzyć ogródek skalny. Można też postawić na rośliny niezwykle dekoracyjne takie jak judaszowiec kanadyjski.

Czy można stworzyć ogródek warzywny i ziołowy na jałowej glebie?

Na jałowej glebie przy jej odpowiednim wzbogaceniu w składniki mineralne, a także żyzną glebę ogrodową można uprawiać nawet warzywa i owoce. Oczywiście wymaga to sporo zachodu. Aby zapewnić odpowiednie warunki można też w ogrodzie postawić tunel foliowy albo uprawiać rośliny na inspektach. W każdym razie gleba piaszczysta nie powinna być dla nas żadnym ograniczeniem, jeśli chodzi o uprawę roślin ogrodowych, choć w przypadku niektórych gatunków, mniej odpornych na trudne warunki będzie trudniej. Lepiej zatem postawić na te, które dobrze czują się na piaszczystej przepuszczalnej glebie.

Warto wybrać różnorodne nasadzenia, ale też dopasować ich rodzaj do czasu, jakim dysponuje się na pielęgnacje. Niektóre rośliny są niezwykle wymagające. Przykładowo krzewy owocowe wymagają regularnego przycinania, ale trzeba też dbać o opryski w razie pojawienia się szkodników lub stawiać naturalne bariery w postaci odpowiednich nasadzeń. Niektóre trawy ozdobne są dość odporne na różne warunki i warto na nie stawiać także w ogrodach o nieurodzajnej glebie. W ten sposób może powstać efektowny ogród.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij